מהם תסמיני הקורונה?

מחלת הקורונה מתבטאת לעתים קרובות בתסמינים, שעלולים להזכיר תסמיני שפעת: חום בגובה של 38 מעלות ומעלה, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי חד אחר, שינוי בחוש הטעם או חוש הריח.

מה הצעדים שבהם יש לנקוט מרגע הופעתם של תסמינים?

כניסה לבידוד – ראשית, כדי שלא להדביק אחרים, יש להיכנס לבידוד ביתי בהתאם להנחיות ולמלא טופס דיווח עצמי באתר משרד הבריאות.

יש להישאר בבידוד הביתי עד 48 שעות לאחר היעלמות התסמינים, גם במקרה שיוחלט כי אין צורך לבצע בדיקת קורונה, וגם במקרה שבו תיערך בדיקת קורונה והתוצאה תהיה שלילית לנגיף.

פנייה לרופא המשפחה – יש לפנות לרופא המשפחה (ובמקרה של חשד להידבקות של ילדנו – לרופא הילדים) באמצעות קופת החולים בה אתם מבוטחים. אם אינכם מבוטחים בביטוח בריאות כלשהו, יש לפנות למוקד המידע של משרד הבריאות ב-5400*.

שימו לב – מי שסובל מכל אחד מהתסמינים המאפיינים את הקורונה, נדרש להימנע מהגעה למרפאה או לחדר המיון.

במהלך השיחה, רופא המשפחה ישמע את תיאור התסמינים ויחליט אם יש צורך לערוך לכם בדיקת קורונה. אם יוחלט לבצע בדיקת קורונה, יש לפעול בהתאם להנחיות הבאות:

  1. תיאום בדיקת קורונה – יש ליצור קשר עם מוקד קופת החולים לתיאום בדיקה, ונציגי הקופה יפנו אתכם אל הנקודה הזמינה הקרובה למקום מגוריכם. אין להגיע לביצוע בדיקה ללא הפניה ותור שתואם מראש. במקרים שקיים קושי בהגעה בשל מגבלות בניידות למשל, יש ליצור קשר עם קופת החולים לתיאום של צוות בדיקה ייעודי לביתכם.
  2. הגעה למקום הבדיקה – הגעה לבדיקה תתבצע באופן עצמאי ברכב פרטי. יש להצטייד במסכת פה ואף ובאמצעי זיהוי (תעודת זהות וכרטיס קופת החולים).
  3. ביצוע הבדיקה – הבדיקה מתבצעת באמצעות מטוש (מקל שבקצהו צמר גפן) שמוכנס לחלל הפה ולאף לצורך איסוף דגימת הפרשות מדרכי הנשימה. הליך הבדיקה פשוט, אורך דקות ספורות ואינו כואב. במתחם הבדיקה יש לעטות מסכה, לשמור על מרחק מאחרים ולהישמע להנחיות הצוות.

אם הופנתם לבדיקה – בצעו אותה. הבדיקה קצרה, בטוחה והכרחית כדי לשמור על הבריאות שלכם ושל הסובבים אתכם וכן על מנת למנוע הדבקות נוספות ולעצור את התפשטות הנגיף.

קבלת התוצאות – התוצאות נמסרות לנבדק על ידי קופת החולים. תוצאה חיובית מעידה כי הנגיף מצוי בדרכי הנשימה של הנבדק והוא מוגדר חולה מאומת.

אבחנה חיובית לקורונה – רוב החולים בקורונה מוגדרים במצב קל ויכולים להישאר באשפוז ביתי. בהתאם להחלטת רופא המשפחה, החולה יכול להיות מופנה לאשפוז במלונית אם קיים קושי לקיים את הבידוד בבית באופן מלא, או בבית החולים אם חלה החמרה במצבו של החולה. יש להישאר בבידוד כל תקופת המחלה, עד שרופא המשפחה מאשר לסיים את הבידוד.

אבחנה שלילית לקורונה – תוצאה שלילית אינה שוללת בהכרח הדבקות בנגיף. כלומר, עדיין קיים סיכון ממשי להתפתחות המחלה ולהדבקת אנשים נוספים. לפיכך, גם במקרה של תוצאה שלילית, יש להמתין עד להשלמת 48 שעות ללא תסמינים כלל לפני היציאה מהבידוד. כמו כן, מי שנדרש קודם לבידוד (בשל חשיפה לחולה מאומת או חזרה מחו"ל ממדינות אדומות) ישלים את תקופת הבידוד עד סופה (14 יום מיום החשיפה או החזרה לארץ).

כל אחד מהתסמינים הללו, ללא תלות בתסמין אחר, יכול להעיד על הידבקות במחלה. אם אחד מהתסמינים הללו מופיע, חשוב לוודא מה מקורו ולשלול את האפשרות שמדובר בנגיף הקורונה.