חזון המחלקה

המחלקה  לשירותים חברתיים מהווה מקום המעניק שירות מטיב מקצועי ומהימן לתושבי היישוב תוך שהיא שמה לנגד עיניה את קידום רווחתם האישית והרגשית של כלל   לקוחותיה ומשפחותיהם.
מחלקה מנגישה ומפתחת שירותים הנותנים מענה בקהילה לאוכלוסייה הנזקקת, מפקחת ומבקרת על שירותים קיימים בקהילה.
העובדים הסוציאליים במחלקה נותנים הדרכה וייעוץ לשירותים ולאוכלוסייה יחד עם הפנייה לגורמים ושיתופי פעולה מול לקוחותיה

המחלקה לשירותים חברתיים עוסקת במספר תחומים:

 • מענים בחירום- מתן מענה רגשי  במצבי חירום ומצבי משבר קיצוניים משפחתיים וישובים המותאמים למצבי החיים השונים כגון התערבויות  במצבים המסייעים תמיכה רגשית ,
  מיפוי צרכים ותיווך בין מענים בחירום.
   
 • משפחות- מתן מענה תהליכי המשולב עם סיוע חומרי למשפחות מעוטות יכולת תוך שימת דגש על העצמתם , חיזוק משאביהם האישיים והרגשיים,
  זיהוי מצבי  סיכון, חיבורם למשאבים טבעיים, התנהלות עצמאית  והפחתת התלות שלהם בגורמי חוץ.
   
 • אזרחים ותיקים- מתן מענה לאוכלוסיית  האזרחים הוותיקים הפונים אליה תוך זיהוי ואיתור צרכיהם , סיוע בתיווך לשירותים קהילתיים הניתנים בכלל היישוב היכולים לסייע להם ולמשפחתם המטפלת בהם, הן בהיבט הרגשי החברתי והחומרי. כל זאת לצד שמירה על מוגנותם וביטחונם האישי.
   
 • נוער – מתן המחלקה תהווה גורם המתכלל מענים לבני הנוער הנמצאים בסיכון על רקע של קשיים התנהגותיים, ורגשיים אשר עקב מאפייניהם לא יכלו לקבל סיוע ממעני החינוך הבלתי פורמאלי ביישוב. כמו כן, שילובם במענים הקיימים , סיוע להוריהם בהתמודדות עם מצבי משבר סביב תהליך התפתחותם, ושמירה על מתן מענה בתוך הקהילה לנערים ונערות בסיכון ככל שניתן.
   
 • קהילה – יצירת  שיתופי פעולה עם גורמים העוסקים בעבודה קהילתית ביישוב מתוך מטרה לסייע ללקוחות המחלקה להשתלב בעשייה הקהילתית ,בשילובם החברתי והעצמתם, ולקיחת חלק פעיל  בעשייה ובפעילויות הקהילתיות של כלל התושבים. כל זאת תוך תשומת לב למגמות וצרכים העולים מקהילת תושבי חצור או קהילות גאוגרפיות או פונקציונאליות בתוך היישוב.

 

תחום האדם המפגר ושיקום

השירות ניתן לאזרח המוכר כבעלי פיגור שכלי התפתחותי ע"י ביטוח לאומי.
 
השירות שניתן כולל שילוב בהוסטלים, שילוב חניכים בתוך מסגרות הפעולות בקהילה.

מענים לדוגמא:

דיור מוגן בקהילה - מסגרת מגורים בתוך היישוב הכוללת ליווי מקצועי הנותן דגש לפיתוח ושכלול עצמאות  הדיירים.
מסגרת חברתית בקהילה, מועדון רעים - מועדון משולב לבוגרים וצעירים הפועל במתנ"ס, מיועד לחניכים בעלי דרגות פיגור בינוני- קל , ונמצאים בו גם חניכים מתחום שיקום.
המועדון פועל 4 ימים בשבוע, ומשמש גם את חניכים מהאזור.

 

אזרחים ותיקים


במחלקה ניתן מענה לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים תוך שיתוף פעולה עם כלל הגורמים ביישוב המטפלים באוכלוסיה זו. כל זאת במטרה לפתח ראייה כלל יישובית על כל אזרח ותיק.  כמו  כן ניתן דגש למענים חברתיים רגשיים ופיזיים:

 1. מענים חברתיים – פרויקט הפגת בדידות באמצעות פרויקט קהילתי של מתנדבים  מהיישוב (בשיתוף פעולה עם ארגון "תוצרת הארץ"), קשר קבוע עם אזרחים ותיקים עריריים או המבקשים לשמר קשר קבוע.
 2. מענים רגשיים- חיבור לליווי רגשי, חיבור למשאבים משפחתיים, תיווך בין משפחה מורחבת והנגשת מידע במידת הצורך
 3. מענים פיזיים-  מתן מענים לצרכים חומריים או פיזיים במידת הצורך. לדוג' סיוע בהנגשת טיפול רפואי, סיעודי, ציוד בסיסי במידת הצורך, לצד וידוא מוגנות האזרח הותיק.
 4. הגברת מודעות ציבורית לצרכי האזרחים הוותיקים ולתרומתם- באמצעות פעילות קהילתית  בשיתוף פעולה עם המרכז ההקהילתי בפרוייקט "חודש האזרח הוותיק".
 5. הקמת מסד נתונים יישובי של כלל האזרחים הוותיקים, תוך דגש על אזרחים ותיקים חסרי עורף משפחתי, עורף משפחתי חלקי.

 

הלשכה לשירותים חברתיים מפעילה תוכניות ביישוב בתחום האזרח הוותיק בינהן:

 1. מרכז יום- במרכז אזרחים ותיקים מופני הלשכה לשרותים חברתיים או באופן פרטי. המרכז מספק פעילות חברתית באופן יומיומי, קשר קבוע עם אנשי מקצוע מתחומים שונים, קשר עם בני המשפחה, ליווי מעקב ובקרה על מגוון תחומים בחיי האזרח הוותיק.
 2. קהילה תומכת- תוכנית המספקת מעטפת מוגנות לאזרח הוותיק. כחלק מהתוכנית ניתן לחצן מצוקה בביתו של האזרח הוותיק ולווי של איש טכני המגיע לבית הלקוח ומסייע במקרים של תקלות בתחומים שונים הנגרמים בבית האזרח הוותיק.

תחום נוער וצעירים

 • יישוג נערים ונערות במצוקה בקצה הרצף ויצירת קשר עימם - עו"ס נערות ונערים מאתרת, יוצר  קשר עם בתי הספר, יועצות , אחראית על יחידת הנוער, וקשר עם שיטור קהילתי במטרה לזהות שוטטות.
 •  הנגשת מענים לנערים ונערות שאותרו- באמצעות תוכניות קיימות ביישוב, נירים בשכונות, בית עלמה, מרכז מורנו, מרכז רמון , חיבור לפרויקטים קהילתיים מעצימים, צח"י, "נוער מתנדב".
 •  זיהוי מגמות סיכון- תשומת לב למגמות סיכון שונות – סמים, אלימות, שוטטות, בדידות חברתית, ופיתוח מענים חדשים מענים בהתאם ( לדוג' פתיחת קבוצה תהליכית בשת"פ עם יחידת הנוער).
 • איתור צרכי משפחות בני הנוער- זיהוי קשיים בהשמת גבולות בתוך המשפחה, הנגשה ומתן מענה של הדרכת הורים בתוך המחלקה ככל שניתן ובאמצעות אנשי מקצוע המתמתחים בתחום הדרכת הורים .
 • הגברת מודעות למצבי סיכון שונים ברשת והנגשת מענים-   נעשה באמצעות קשר עם קשר עם פרוייקט ביטחון קהילתי, קשר עם סיירת הורים, הנגשת מידע וביצוע הרצאות מקצועיות בנושא.
 • הפעלת תוכניות ביישוב:
 1. לנערות- בית חם לנערות " בית עלמה", 15 נערות המגיעות למועדונית לנערות, 3 פעמים בשבוע, המקבלות ארוחת צהריים, פעילויות הפגה, העשרה, מחנה קיץ, חוגים וכו'.
 2. לנערים- פרויקט נירים- מסגרת המעניקה ליווי מקצועי  ותמיכה לנעריםשילוב מסעות ופעילויות שונות בטבע.

פרט ומשפחה

קיום ועדות לתכנון טיפול, חוק פעוטות בסיכון, התייעצויות הפנייה והכוונה לתוכניות שונות של הדרכת הורים. הלשכה בקשר עם ארבעה מעונות יום לפעוטות אליה מופנים פעוטות במסגרת חוק פעוטות בסיכון. כמו גם הפנייה למרכזים הנותנים מענה מקצועי בתחומים שונים, התמכרויות (סמים , אלכוהול, הימורים), ומרכזים  לטיפול בפגיעות מיניות. מתן מענה לסובלים ממחלת הסרטן תוך סיוע בהנגשת השירותים ועזרות שונות.

המחלקה מפעילה את תוכנית נושמים לרווחה המלווה משפחות אשר חוו עוני והדרה בתהליך העצמתן בכלל תחומי המשפחה ועד ליציאתם ממעגל העוני.  כמו כן מרכז עוצמה, מהווה מוקד סיוע למיצוי זכויות בקהילה וסיוע בתחום השילוב התעסוקתי.

כמו כן במסגרת התוכנית הלאומית מופעלת התוכניות:


* תוכנית נתיבים להורות- מתן מענה טיפול רגשי , לצד הדרכת הורים, למשפחות עם ילדים בגיל רך (0-6)
* פותחים עתיד – תוכנית המעניקה ליווי של בוגר אחראי הנמצא בקשר עם הילד לצד קשר עם המשפחה.

סדרי דין

 • כתיבת תסקירים בהתאם לבקשת בית המשפט, (לרוב בית משפט לענייני משפחה), בעניין הסדרת זמני שהות, אפוטרופסות ובדיקות אבהות תסקירי אלימות,התסקירים  נכתבים במשרדי הפיקוח משרד הרווחה.
 • במסגרת קבלת המלצות התסקירים ע"י בית המשפט, ניתנות הפניות למרכזי קשר באזור צפת/ ק"ש/ כרמיאל. כמו כן הפנייה לתכוניות שונות בהן ניתן מענה של הדרכת הורים.
 

פרוייקטים נוספים:

 • מיזם ביטחון תזונתי
 • טיפוח סטודנטים לעבודה סוציאלית ומטפלים בהבעה ויצירה.
 • עריכת ערבי חג עם בית חב"ד המקומי.
 • מרפאת שיניים קהילתית- לוטוס.
 • קופת ידידות.
 • נושמים לרווחה במרכז עוצמה מורחב
 • גיוס תרומות נוספות.

בעלי תפקידים ופרטי התקשרות

טלפון לפניות : 04-6916970

שעות קבלת קהל

א'- 9-15:30

ב'- 12:00-16:00

ג'-  9:00-1300,    16:00-18:00

קבלת הקהל  הינה בתיאום הפגישה מראש.
באמצעות יצרת קשר עם הטלפון בלשכה - 04-6916970

טבלת אנשי קשר - שירותים חברתיים
שם תפקיד טלפון נייד מייל
נורית כחלון מנהלת מחלקת שירותים חברתיים 04-6916970 nurit@hatzorg.co.il
מזל ביטון מזכירת המחלקה 04-6916970
הילי עמית לוי עו"ס אינטייק ועו"ס מוגבלויות 04-6916966
אינסה שולגין עובדת זכאות 04-6916969 inesa@hazorg.co.il
לירון טויטו עו"ס קשישים 04-6916965
יאיר פרידמן עו"ס קהילה 04-6916963
מרווה טל עו"ס נערות ומשפחות 04-6916972
אילנית הדר עו"ס משפחות ונוער 04-6916974
סימה בוחנה עו"ס משפחה וסדרי דין 04-6916973
איציק כהן עו"ס משפחה 04-6916964
שחף כהן עו"ס משפחה 04-6916967
יעל חיימוב מנהלת מרכז עוצמה ועו"ס נושמים לרווחה 04-6831841
מוריה בן חיים מלוות נושמים לרווחה 04-6831841