פתיחת שנה"ל ה'תשפ"ב- איגרת להורים

איתן בר דרור מנהל אגף החינוך

הורים יקרים,

בכל תחילת שנה מתנגנת בראשי התפילה.  "אָבִינוּ מַלְכֵּנוּ תְּהֵא הַשָּׁעָה הַזֹּאת שְׁעַת רַחֲמִים וְעֵת רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ"  בכל שנה אנו עומדים לפני בורא עולם ומבקשים להשאיר את הקשיים מאחור, לעורר רחמים ולאפשר התחלות חדשות. והשנה על אחת כמה וכמה. עברנו שנה לא פשוטה. בחצור ובעולם כולו. התמודדנו עם מגפה עולמית שהביאה אתגרים בריאותיים, כלכליים, נפשיים ורגשיים. ופתאום התפילה "אָבִינוּ מַלְכֵּנוּ מְנַע מַגֵּפָה מִנַּחֲלָתֶךָ" קבלה משמעות גדולה ושונה. במערכת החינוך הרגשנו הכל בעוצמה רבה. כיתות, סדר יום, ולמידה הפכו להיות דבר שאינו מובן.

השנה, זו לא רק תפילה. זו גם ידיעה. כבר עתה אנו יודעים בוודאות כמה שונה תהיה השנה שמתחילה היום. זו שנה שמתחילה בצל קורונה. וגם בה נהלים אחרים, התנהלות אחרת, אתגרים אחרים. ובאותה מידה, ובגלל אותם אתגרים, יהיו בה גם הזדמנויות, והתפתחות ושינויים לטובה,   שינויים המואצים לטובה שהקורונה הביאה עמה למערכת החינוך. דווקא מתוך אילוץ וקושי, מגיעים אל החידוש, היוזמה וההתפתחות. השנה הזו תהיה שנה מורכבת, ומאתגרת, ובע"ה גם עת רצון לשינויים.

אגרת זו סוקרת את העקרונות והתכנית להפעלת מערכת החינוך בשנה זו, בהתייחס למסגרת הלימודים, לנהלים, ולדגשים שחשוב לשים לב אליהם ולקיימם .

רציפות הלמידה

רציפות התפקוד של מערכת החינוך הינה יעד לאומי ראשון שקבע משרד החינוך, במיוחד בשנה זו שבה מערכת החינוך נדרשת לצמצם קשיים רגשיים, חברתיים ולימודיים שצברו התלמידים בשנות הלימודים תש"ף ותשפ"א. מערכת החינוך בחצור תתבסס על עקרונות הפעולה שהתווה משרד החינוך, תוך השתדלות לתת מענה מיטבי ומקיף ככל הניתן לתלמידים ולהורים. תפקידנו הוא לשמור על ילדי חצור ,לתת להם מרחב בטוח ללמידה, ולעשות ככל יכולתנו על מנת שהלמידה תהיה רציפה ,סדירה ומשמעותית.

הלמידה בחצור תתקיים באופן הבא

גני ילדים וצהרונים: למידה על פי מערכת השעות הקבועה בכל ימות השבוע.

כיתות א'-ו': למידה בהיקף מלא כבשגרה, 6 ימים בשבוע .

כיתות ז'-ח': למידה בהיקף מלא כבשגרה, 6 ימים בשבוע .

כיתות  ז'-י''ב: למידה בהיקף מלא כבשגרה, 6 ימים בשבוע .

חינוך מיוחד: למידה על פי מערכת הלימודים הרגילה במוסד החינוך ובהתאם להגבלות, אם יהיו.

פתיחת שנה לאור הקורונה

כפי הידוע לכולנו מצב התחלואה בחצור קשה, ואחוז גבוה מאוד אצל ילדים מתחת לגיל 12 שלא יכולים להתחסן, וזה מחייב אותנו להתנהלות אחראית ומחמירה, כדי לצמצמם את הסיכון לילדנו. כחלק מהמאמץ הלאומי חולקו בדיקות קורונה ביתיות ושיתוף הפעולה עם ההורים היה מצויין, נא שילחו את ילדכם רק לאחר ביצוע הבדיקה ווידוי שאינו חולה חלילה.

ההורים יגיעו עם התלמידים לפתח בית הספר, וצוות המורים יקבל אותם שם וילווה אותם לכיתות. לצערנו לא יתקיימו טקסים בנוכחות הורים. הצוותים החינוכיים יחדדו שוב לתלמידים את חשיבות ההקפדה על הרגלי נקיון, ריחוק חברתי ועטיית מסיכה בהתאם להנחיות משרד החינוך. אנא הדגישו גם אתם לילדיכם את חשיבות ההקפדה על ניקיון, מסיכה וריחוק. על כל תלמיד חלה חובת עטיית מסכה החל מכיתה א' ומעלה בזמן השיעור בכיתות, במרחבי הלימוד ובכל פעילות חינוכית במבנים/מרחבים סגורים .

חובת לימוד  

חוק לימודי חובה חל באופן מלא כבכל שנה. על תלמידים להגיע לבית הספר ולהשתתף בלמידה פרונטלית או כשנדרש מרחוק. תלמידים המנועים מלהגיע לבית הספר בשל מצב בריאותי מסכן שלהם או של בן משפחה יסדירו את האישורים הנדרשים ואת אפשרויות הלמידה של התלמיד מול מנהל המוסד החינוכי.

אחריות אישית וקהילתית

מציאות זו של התמודדות עם נגיף הקורונה מדגישה ומבהירה לכולנו מה כוחה של הקהילה, ומה השפעתו על היחד. לכל אחד מאיתנו אחריות על כלל באי בית הספר ועל הקהילה הסובבת אותם .

אם נקל ראש בדבר אנו עלולים למצוא עצמנו בסבבים של בידודים, הפסד ימי עבודה להורים וקושי רגשי וחברתי לילדים, וחס וחלילה אף לפגיעה בבריאות. תקופת הקורונה לימדה אותנו על עוצמת קהילת חצור, על הערבות ההדדית והאכפתיות של האחד לשני ולכן אם ננהג באחריות ובהבנה למציאות המורכבת, אם נגלה מעורבות ושותפות בלמידה של ילדינו, נזכה ששנה זו תהיה שונה ותביא עמה גם שינוי לטובה, התפתחות והתקדמות.

"שיפה ושונה תהא השנה אשר מתחילה לה היום"

נשארתם עם שאלות ?

צוות אגף החינוך יעמוד לרשותכם בטלפון 046916907 , ויענה על כל שאלה והתלבטות.