נירים בשכונות – "צוק יציב בעולם סוער"

 את הבית מוביל צוות מקצועי ומיומן בעבודה עם בני נוער. בית נירים משמש מרכז פעילות חינוכית חברתית וטיפולית ובית בטוח בתוך היישוב. הבית הוא המרכז והלב של פעילות נירים בשכונות ובו מתקיימים מפגשים פרטניים וקבוצתיים,פורמליים ובלתי פורמליים, בעלי אופי ותוכן מגוונים.

בית נירים פתוח 3 ימים בשבוע משעות הצהריים עד שעות הערב המאוחרות ופועל כל חודשי השנה גם בחופש הגדול. הבית פותח את שעריו לכל הנוער (ולא רק לחניכי נירים), פעם בשבוע ללא התחייבות, תנאים מוקדמים ותשלום. מעבר לפעילות המתקיימת במסגרת בית נירים, המדריכים מסיירים בשכונות, במקומות ההתכנסות ובתהליך סבלני וארוך, מצליחים לרכוש את אמונם של בני הנוער ולצרפם לתכנית. הצוות הטיפולי  משתמש בכלים בלתי שגרתיים כאמצעי טיפול, ביניהם פעילות שטח אתגרי המשמשת כלי לשינוי. צוות הבית משמש מעין מנטור לחניכים ונמצא בקשר שותף עם כל הגורמים המעורבים בחייהם של חניכי נירים בשכונות. פעילות התכנית מתמקדת בהשתלבות בני הנוער בחברה, בחיזוק המשפחה והקשר עם הקהילה. התוכנית פועלת ברחבי הארץ בשנים האחרונות וזוכה להצלחות מרובות.

הקמת בית נירים הינו חלק מתהליך חינוכי מתמשך לטיפול והעצמת הנוער בחצור הגלילית, תהליך הנעשה ע"י המועצה בשיתוף עם הלשכה לשירותים חברתיים המפעילה שירותים חיוניים לשמירה על בני הנוער ביישוב. לפני כשנה הוקם בית אלמה לנערות המהווה חלק ממארג חשוב זה. מתוך תפיסה כי  התכנית להעצמת הנוער והיות הבתים שנפתחו חלק מהנוף המקומי, בית נירים צועד כתף אל כתף עם הגורמים הטיפוליים השונים, הפועלים ביישוב. עבודה עם גורמים אלו, מובילה ליצירת מארג חינוכי טיפולי מיוחד ליישוב ומייצרת עבור הנערים והנערות מערכת עוטפת, מטפחת ומעצימה המתאימה לקהילה הצומחת בלב הגליל.